WWDC 2016’da Apple yine bir çok yenilik tanıttı.

4 farklı ürün grubu için işletim sistemlerini güncelledi ve yeniliklerini sevenleri ile paylaştı. Tim Cook’un liderliğinde gerçekleşen etkinlikte Apple 2 saat boyunca 4 platformda yeniliklerini anlattı.

  1. watchOS 3
  2. tvOS
  3. OS X (yeni adıyla macOS)
  4. iOS

watchOS 3

Apple‘ın WWDC 2016 açılış konuşması Apple Watch’un işletim sistemi watchOS’in gelecek sürümü watchOS 3’ün tanıtımıyla başladı. Apple Watch’tan sorumlu yönetici Kevin Lynch, watchOS 3’de performansa odaklandıklarını belirtti. Özellikle uygulama açılış sürelerinin ne kadar hızlandığını ve sık kullanılan uygulamalarının ise bellekte tutulduğunu kaydetti. Lynch, bir uygulamayı watchOS 2 yüklü Apple Watch’ta ve watchOS 3 yüklü Apple Watch’ta açarak karşılaştırdı ve watchOS 3 güncellemesi sayesinde Apple Watch’un tam 7 kat daha hızlı çalıştığını gösterdi.

Yeni dock işlevi ve kontrol merkeziyle zenginleştirilen işletim sistemi, mesajlara hazır cevap düğmeleriyle cevap vermenize ya da istenirse el yazısıyla cevap vermenize olanak tanıyor. watchOS 3, acil durumlarda yan tarafında bulunan düğmeyi basılı tutarak 112’yi aramanıza izin veriyor. İşlev hangi ülkedeyseniz veya şehirdeyseniz, o ülkenin veya şehrin yerel acil numarasını arıyor. Örneğin, Amerika’daysanız 911’i arıyor.

watchOS 3 ile birlikte çeşitli API destekleri de geliyor. Fitness uygulamaları arka planda çalışabilecek, gerçek zamanlı kalp hızı ölçümü ve konum verisi takibi yapılabilecek. SpriteKit ve Scene Kit destekleri, hoparlör sesi, dahili video, Game Center ve CloudKit gibi destekler de geliştiricilere sunulacak.

Ayrıca Mickey Mouse’un yanına şimdi Minnie Mouse da yeni bir saat yüzü olarak ekleniyor.