Türkiye Bilişim Dergisi “Mobil Uygulamaları” Sordu; Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık Yanıtladı

İlk mobil uygulamanızı ne zaman geliştirdiniz?

Bilkom olarak, www.dijitalyasamkocu.com portaliyle başlattığımız kapsamlı içerik pazarlama çalışmalarının paralelinde, ücretsiz “Bilkom Kitaplık” uygulamasını 2012 yılının son çeyreğinde iTunes App Store`da yayınladık.

Mobil uygulamalarınız kullanıcının hangi ihtiyacını karşılıyor?

Ücretsiz olarak iTunes App Store`da yayınlanan “Bilkom Kitaplık” uygulaması, bugüne kadar Türkçe kaynak eksikliği hissettiğimiz birçok konuda içerik sunuyor. Bilkom`un distribütörlüğünü yaptığı Apple, Adobe ve Graphisoft ile ilgili olarak kullanıcıların merak ettiği ve öğrenmek istediği konular “Bilkom Kitaplık” ile interaktif ve eğlenceli bir şekilde sunuluyor. Ancak bu içeriklerin her biri son derece özenle hazırlanıyor ve güncelleniyor. E-kitaplar, dijital mimarlık, dijital pazarlama, dijital eğitim gibi sektörlerin ihtiyaç duyacakları tüyoları barındırırken Bilkom`un Digibook serisi ise yine indirilebilecek kitaplar arasında yer alıyor. Uygulamamız, dijital yaşayanlar için tamamen Türkçe hazırlanan büyük bir kaynak niteliği taşıyor. Dijital kitaplar arasında gezerken Dijital Yaşam Koçlarımızın anlatımlarıyla da karşılaşabiliyorsunuz video formatında…

Mobil uygulamaların yavaşlığından şikâyet ediliyor. Uygulamalar sizce neden yavaş?

Uygulamalardaki yavaşlamalar cihazın donanımı, kullanılan işletim sisteminin optimizasyonu veya uygulamaların uyumluluğuyla ilgili olabiliyor. Bu nedenle, benzer şikayetler daha çok açık kaynaklı mobil işletim sistemlerinde gözleniyor.

Apple`ın iPhone ve iPad ürün ailesinde, güçlü cihaz donanımının yanı sıra başarılı optimizasyon çalışmaları sayesinde mobil uygulamalar bazen masaüstü denklerinden bile hızlı çalışıyor. Güvenilir ve yüksek performanslı bir altyapıya sahip olan iTunes App Store, iOS kullanıcılarının her zaman en iyi, en hızlı ve en güncel uygulamaları kullanmalarını sağlıyor. Öyle ki içerik kalitesi firma için son derece önem taşıyor. Distribütör olarak biz de yayın öncesi incelemelerden ve değerlendirmelerden geçerek izinleri aldık.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda böyle bir ayrım yok da neden mobil işletim sistemlerinde her şey için ayrı bir uygulamaya ihtiyaç duyuyoruz?

Bunun temelinde, Apple`ın Mac OS X ile temellerini attığı, sonrasında ise iOS ile genişlettiği “uygulama tabanlı işletim sistemi” yaklaşımı yatıyor. Sıradan bilgisayarların yazılım altyapısı, klasörleri ve dosyaları baz alır. Kullanmak istediğiniz dosyayı, bir klasör ağacının içerisinde arayıp bulur, sonrasında çift tıklayarak çalıştırırsınız. Bu çalıştırma işlemi ise esasında o dosyaya, daha önceden atadığınız bir uygulamaya ilgili dosyayla birlikte açılma komutu vermenizden ibarettir. Diğer bir deyişle, örneğin bir fotoğrafa çift tıkladığınızda, siz aslında o dosya türünün ilişkilendirildiği fotoğraf uygulamasına açılma komutu vermiş olursunuz. Kısacası, bilgisayarlarda da her şey için ayrı bir uygulamaya ihtiyaç duyulur. Sadece, sistemin çok daha karmaşık olmasına rağmen, yıllardır alışılageldiği için bunu fark etmeyiz.
Standart bir mobil uygulamada bir takım kaygılar öne çıkar; örneğin ekranın boyutu, cep telefonunun işlemci gücü. Dolayısıyla çok güçlü bir iMac`ten ya da MacBook Air`dan farklı düşünmek gerekir. “Ortam” farklıdır.

iPad ile birlikte Apple`ın sağladığı bu alandaki kolaylık ise Apple ailesi ürünlerinin bir bütün olarak çalışmasıdır. iPhone ya da iPad tercih eden bir kullanıcı aynı ekosistemin bir bileşeni olan Mac bilgisayarı kullanması gerektiğini bilir. Çünkü Apple ailesi doğasından gelen bu bağlantıyı rahatça kurmaya yardımcı olur. Sevdiği fotoğrafları görüntülemek için fotoğraf uygulamasını (iPhoto) açar ve orada dilediği fotoğrafları kolayca görüntüleyebilir, iCloud`a yükler ve her yerden erişir. Aynı şekilde iTunes`dan iPod`una indirdiği bir müziğe, Mac`inden de aynı şekilde erişebileceğini bilir. En kaba anlatımıyla, Apple kimliğinizle tüm cihazlarınızın nerede olduğunu bile her bir cihazınızdan takip edecek şekilde birbirini tanıyan bir aileden söz ediyoruz.

Akıllı telefon ve tabletlerde herhangi bir fotoğrafı veya şarkıyı uygulama olmaksızın, doğrudan dosyayı bulup açarak çalıştırmanın ne kadar zor olduğunu tecrübe edebilirsiniz… Ama o cihaz bir Apple olmayacaktır.