Yaygın Dağıtım

Dünyanın en büyük kontrat lojistiği firmalarıyla ortaklıkları bulunan Bilkom, Türkiye IT perakende kanalında toplam 1000’e yakın noktaya yaygın dağıtım ağıyla ulaşıyor. Koç Holding şirketlerinin tüm lojistik faaliyetleri için yapılan anlaşmalara paralel olarak Bilkom da lojistik faaliyetlerinde gerek dış kaynak kullanımları gerekse iç yapılanmasıyla sınır tanımaz bir güce sahip bulunuyor.

Bilkom’un tedarik zinciri

Bilkom’un tedarik zinciri yaklaşımının ana unsurlarını, Bilkom ürün ve lojistik yönetimi koordinasyonunda doğru noktaya, zamanında, doğru tedarikçiyle dağıtım oluşturuyor. Bu ana unsurlar iki süreçle gerçekleştiriliyor:

1. Malzeme ve sipariş yönetimi: İlgili tüm ürünlerin ana markadan satın alması yapılarak ürünler ithalat kapsamında millileştiriliyor; nihai iç kontrol süreciyle de ürünlerin depolanmasıyla ilgili planlama ve kontrol faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

2. Fiziksel dağıtım: Ürünlerin depolanması, sınıflandırılması, koruyucu ambalajlama, stok kontrolü, siparişlerin işlenmesi, Bilkom iş ortağı olan yetkili satış noktalarına ulaştırılması ve nihai müşteriye erişimi, yani fiziksel dağıtımı yapılıyor.

Tedarik zincirinden geçen ürünler istenilen miktarlarda, uygun nitelikte ve istenilen zamanda Bilkom güvencesiyle teslim ediliyor.

Lojistikte Bilkom avantajı

Bilkom’un kurduğu güçlü dağıtım ağı her şeyden önce, başarıya giden ilk adım olarak nihai siparişlerin doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlıyor. Güçlü lojistik imkanlarıyla Bilkom, dağıtım noktalarının sayısının her geçen gün artmasına rağmen, dağıtım performansından hiçbir şekilde taviz vermiyor. Piyasaya karşı duyarlılığın sürekliliğini sağlamada ve tüketici ile tedarikçiler arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde perde arkasında önemli bir rol oynuyor. Böylelikle iş ortakları, tüketici ve markalar nezdinde büyüme ve memnuniyetin ilk adımı Bilkom’un lojistik başarısıyla atılıyor.

Diğer bir performans kriteri olan hasarsız/eksiksiz ürün tedariki ve dağıtımı ise Bilkom lojistik süreçlerinde her zaman aynı oranda sağlanıyor.