Aralık ayında karşımıza özellikle teknoloji alanında uzun yıllardır gazetecilik yapmakta olan biri, Cem Kıvırcık çıkıyor. Babıali Yokuşu’nu tırmanan son gazetecilerden biri olduğunun onurunu yaşadığını sık sık dile getiren Kıvırcık’ın bilgisayarla tanışıklığı meslek hayatından bile eski… Eski Commodore bilgisayarını ve kafa ayarı yaptığı o günleri zihninden çıkartamıyor.

Daktilo ile başladığı gazetecilik yaşamında, Apple Plus’la 1989 yılındaki ilk karşılaşmasına kendi deyimiyle “ilk görüşte aşk” diyen Kıvırcık, o günden bu yana gazetecilik dünyasındaki tüm gelişimi, bizzat yaşayarak deneyimledi. Teknolojinin medyayı evrimleştirdiği her noktada oradaydı. Bugün birçok şey gibi medyanın adı da “Yeni Medya” olarak değişti.

Nereden geldik, nereye gidiyoruz? Yeni Medya ile birlikte hayatımızda ne gibi değişiklikler oldu? Sokakta tweet atan adam da gazeteci midir? 140 karakterle gazetecilik yapılabilir mi? “Gazete” adı nereden geliyor? Artık kağıt kullanmayacak mıyız?

30 yılı aşan deneyimiyle Cem Kıvırcık, size hem geçmişi anlatacak, hem de bugünden öteye, geleceğin medya dünyasına yolculuğa çıkartacak. Ancak, Sümerler’in çivi yazısıyla yazdıkları kil tabletlerden bugünün elektronik tabletlerine kadar geçen binlerce yıl içinde değişmeyen tek bir kural vardır. Söz uçar, yazı kalır…

http://www.cemkivircik.com/category/dijital-gundem/