Kurumsal Sosyal Sorumluluk

2014’ÜN EN İYİ KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ, BİLKOM’UN!

Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu Bilkom’un “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” projesi, Türkiye pazarlama iletişimi sektörünün en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen MediaCat Felis Ödülleri’nden iki ayrı birincilik ödülü kazandı. Bilkom’un Bergama Belediyesi işbirliği ve PR Ajansı Mediaetik’in iletişim çalışmalarıyla hayata geçen proje, “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ve “En İyi Teknoloji ve Telekomünikasyon Sektörü PR” kategorilerinde birincilik ödülünün sahibi oldu. “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” projesi, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezinme uygulaması ile Bergama’nın 4 antik (Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion) alanındaki yapıların orijinal hallerini sanal olarak 360 derece görebilme imkânı sunuyor.

DÜNYA’NIN BİLİNEN İLK 3 BOYUTLU ANTİK KENT GEZİSİ
BERGAMA’DA HAYATA GEÇİYOR!
“TARİH, 3 BOYUTLU CANLANIYOR”

Apple, Asus gibi alanında lider markaların Türkiye distribütörlüğünü yapan Bilkom, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle ülkemizdeki tarihi dijital platformları ayağa kaldırırken dünyada bir ilke imza atıyor.

Bilkom’un Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Graphisoft’un 3 boyutlu mimarlık programı ArchiCAD ile Graphisoft iş ortağı Abvent’in Artlantis yazılımını tablet ve akıllı telefonlarda görüntülemeye yarayan iVisit’i kullanılarak, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezinme uygulaması, Bergama’nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını ziyaret edenlere, alanda yapıların orijinal hallerini 360 derece sanal olarak görebilme imkanı sunuyor.

Bergama01

 

“Proje sayesinde, misyonumuzu ve vizyonumuzu pekiştirmiş olduk”

Dijital Yaşam Koçunuz sloganını benimseyen katma değerli distribütör Bilkom’un Genel Müdürü Cömert Varlık projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “’Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor’ fikrimizi böylesine güzel bir işbirliği ile hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz.Bu her karışı tarih ile dolu ülkemizde yalnızca bir başlangıç… Bilkom olarak kurumsal sosyal sorumluluk projemiz sayesinde misyonumuzu ve vizyonumuzu pekiştirmiş olduk. Biz, teknolojinin bir amaç değil, araç olduğuna inanan ve iş ortaklarımıza, markalarımıza, Türk halkına, müşterilerimize değer yaratma hedefini taşıyan bir platformuz; bu yolda bizlere inanan ve destek olan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

Çağın artık dijital olduğuna vurgu yapan Cömert Varlık “Gençlerimiz teknolojiyi başarıyla kullanarak dünyaya örnek teşkil eden bir çalışmaya imza attılar; kendilerini de, onlara destek olan öğretmenlerini de gönülden tebrik ediyoruz” dedi. Projeye diğer belediyelerden şimdiden talep almaya başladıklarını belirten Varlık, karşılaştıkları ilgiden memnun olduklarını iletti.

“Yeter ki bize imkan verin, fırsat verin, teknoloji verin”

Bergama’yı teknoloji ile canlandıran proje grubunun öğrenci temsilcisi Yağmur Yetim, Türk gençlerinin ve tüm öğrenci arkadaşlarının dünyada birçok ilke imza atabilecek nitelikte zekaya, yeteneğe ve azme sahip olduğuna inandığını belirterek “Yeter ki bize imkan verin, fırsat verin, teknoloji verin” açıklamasını yaptı. Yağmur Yetim, “Bilkom’a ve Bergama Belediyesi’ne bize böylesine önemli bir fırsatı verdiklerini için minnettarız, ülkemiz adına her türlü güzel çalışmada yer almayı ve başarmaya adayız” dedi.

Bergama02

Bergama Belediye Başkanı’ndan Teknolojiye Övgü

UNESCO Dünya Miras Listesi adayı Bergama’nın artık ören yerlerini ziyaret edenlere, Türk gençleri tarafından yaratılmış, en üstün teknolojinin kullanıldığı dijital canlandırmalarla tarihi zenginliklerini anlatabileceğini söyleyen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama’nın yeni nesil turizm ve kültür aktivitelere şimdiden adım attığını gösterdiğinin altını çizerek; ‘’Artık teknolojinin sunduğu imkanlar ile hayal güzümüzü zorlayan bir çok proje gerçeğe dönüşüyor; Bergama’nın bundan iki bin yıl önceki halini canlandırmak ve izleyebiliyor olmak bunu en büyük kanıtı” dedi.

Gönenç, “Teknolojik imkânların genellikle mali, ekonomik ve bilişim gibi alanlarda kullanıldığı sanılırdı. Oysa Bilkom bunun yanlış bir kanı olduğunu herkese kanıtladı. Teknoloji kültürün ve tarihin de hizmetinde’’ diyerek, bu imkanı sunan Bilkom’a ve öğrencilere teşekkürlerini iletti. Bergama ile başlayan projenin, bir sonraki etabı, yerel belediyelerden ve üniversitelerden gelecek talepler üzerine şekillenecek.

Bergama03.jpg

Bergama04

Bergama05