iOS 9.3’ün bazı özellikleri duyuruldu. En dikkat çeken özelliği ise “gece mesaisi” özelliği oldu. Peki nasıl, detaylar işte şöyle…

Apple uzun süren bir araştırma sonunda, yeni sürüm iOS 9.3 için Night Shift yani gece mesaisi özelliğini ortaya çıkardı. Tam uyuyacak iken telefonunuza bakmak için çoğu zaman çok sebep oluyor. Bunun yanında gece telefona bakmak, o ışığın gözümüzü alması ve ışığı kısmak için manuel ayar yapmak da hem uğraştırıcı oluyor hem de istenilen sonucu bazen vermiyor. İşte gece mesaisi özelliği ile iPhone bu derdinizi ortadan kaldıracak.

iPhone ve iPad‘ler cihazın konum belirleme (geolocation) ve dahili saatini kullanacak, böylelikle bulunduğunuz yerde güneşin battığı uyarısını alarak, ekran renklerini ona göre ayarlayacak. Hava kararınca turuncu ve kırmızı tonlar yani geceye uygun renkler ağırlık kazanıp, mavi, beyaz renkler azaltılacak ve telefonunuz uykuya uygun moda geçecek.

Apple, bu özelliğin kullanıcıların uyumasına yardımcı olduğunu söylüyor. Uyumadan önce son bir kez mobil cihazlarına bakanların uyku döngüsünde iphone ve ipad‘lerin artık olumlu bir katkısı olacak. Çünkü ekranların parlak ışıklarına uykudan hemen önce bakıldığında uyku döngüsü üzerinde olumsuz etkileri oluyordu.

Night Shift‘i kullanmak için iPhone ve iPad ayarlar menüsünden, gece mesaisi özelliğini aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.