Türkiye`nin Dijital Yaşam Koçu Bilkom`un Bergama`da hayata geçirilen “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” projesi yerli ve yabancı ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Dünyada bir ilk olan bu projede, 3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojilerin kullanımıyla, Bergama antik şehri (Pergamon) 2000 yıl önceki haliyle görülebiliyor.

Bilkom`un Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Graphisoft`un 3 boyutlu mimarlık programı ArchiCAD ile Graphisoft iş ortağı Abvent`in Artlantis yazılımını tablet ve akıllı telefonlarda görüntülemeye yarayan iVisit kullanılarak tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezi uygulaması, Bergama`nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını ziyaret edenlere, alanda yapıların orijinal halini 360 derece sanal olarak görebilme imkanı sunuyor.

Proje Dokuz Eylül, Gedik ve Yaşar Üniversiteleri`nden toplam 12 mimarlık öğrencisi ve 1 araştırma görevlisi, Dijital Yaşam Koçu mimar Ender Aydın, Bergama Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi koordinasyonuyla gerçekleştiriliyor.