Erkan Tüfekçioğlu, Bilkom İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü

Günümüz çocukları artık teknolojiyi yetişkinler kadar iyi kullanabiliyor hâle geldi. Gerek cep telefonu gerekse tabletleri rahatlıkla kullanabilen çocuklarda teknolojinin etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çocukların teknoloji ile aralarının ve teknolojiyi kullanımlarının bazı yetişkinlerden daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Teknoloji dünyasındaki hızlı değişiklikleri, en son teknolojiyi sunan yeni modelleri büyük bir dikkatle takip eden çocukların büyüklere bu teknolojik cihazları nasıl daha verimli ve doğru kullanım eğitimleri verdiğine dahi şahit olabiliyoruz.

Hepimizin hayatına büyük bir değişim getiren teknoloji, büyükler gibi çocukları da etkiliyor doğal olarak… Tabii ki yeni nesil internetsiz, tabletsiz, cep telefonsuz, teknolojiden uzak bir dünya düşünemiyor. “Dijital doğanlar”, “Y kuşağı”, “dijital yerliler” ya da “net kuşağı” olarak adlandırdığımız bu kuşak, istediği bilgiye ulaşmanın, sosyal iletişimin birincil kaynağı olarak interneti görüyor. Üstelik interneti sadece bir araç olarak değil, bir yaşam alanı olarak da benimsiyor. Tablet ya da cep telefonu, bilgisayar gibi teknolojik cihaz tercihlerinde de sadece işlevsellik değil, tasarım ve tarza da önem veren, birbirlerinin seçimlerinden etkilenen çocukların teknolojiden olumlu yönde etkilendiklerini görüyoruz. Doğru kullanıldığında, dijital ortamların son derece ufuk açıcı olabileceğini, yaratıcılığa dahi sevk edebileceğini unutmamak gerek; teknoloji çocukların bilgiye, sosyal ağlara hızlı ve kolaylıkla ulaşmalarını sağlarken ayrıca eğitim yaşamlarında verim ve başarıyı da artırıyor.

Doğru ve eğitim kalitesini arttıran teknoloji kullanımının yanı sıra çocuklarımızı doğadan, birebir iletişimden, arkadaşlarıyla gerçek yaşamda yüz yüze sosyal ilişkilerinden koparmadan tam bir denge sağlamamız gerektiğini ve bunun “dijital çağ” ebeveynlerinin önemli bir görevi olduğunu düşünüyorum.

Ebeveynler çocuklara tablet veya telefon alıyorken temkinli yaklaşıyorlar mı? Ebeveynler çocuklarına tablet alırken hangi noktaları göz önünde bulunduruyor? Kullanıcı alışkanlıkları değişti diyebilir miyiz?

Ebeveynler çoğunlukla çocuklarına -elbette bütçeleri dahilinde- ama en son teknolojiyi taşıyan, çocuklarının talep ettiği tablet ve telefonlarda güven duyulan markaları almayı tercih ediyor. Dünyada tablet segmentinin oluşmasındaki liderliğiyle iPad, gerek ileri teknolojisi gerekse kullanım kolaylığı ve performansıyla zengin bilgi kaynaklarına erişmek ve paylaşımda bulunmak için her yaştan insana olduğu gibi çocuklara da ideal bir araç sunduğu için ebeveynler tarafından rağbet görüyor.

Anne-babaların çocuklarının dijital ortamlarda geçirdikleri zamanı kontrol etmeleri ve zararlı içeriklere ulaşmalarını engellemeleri, temkinli olmaları elbette gerekli. Ancak bunu yaparken kendilerinin de bilinçli ve yapıcı olmaları gerekiyor. Yasaklar koymak yerine alternatifler sunmak, çocukların meraklarını doğru yerlere yönlendirebilmelerini sağlayacaktır.

Biz Bilkom olarak teknolojik üstünlüklere sahip bir cihazın sunduğu içerik ve uygulamaların kullanım kolaylıklarının, kullanım alışkanlıklarını karşılıyor olmasının büyük önem taşıdığının altını çiziyoruz. Çocukların mobil cihaz kullanım alışkanlıkları çoğunlukla şöyle: İnternet üzerindeki içerik tüketiminde interaktif oyunlar ve okullarına destek olan içerikler kullanım alışkanlığında ön planda yer alıyor. Bilginin eğlenceli biçimde sunulduğu platformlar rağbet görmeye devam ediyor. Çocukların internet tüketiminde medya da önemli yer tutuyor. Sevdikleri yayınları internet üzerinden takip etmeyi tercih ediyorlar.

Tabletlerin FATİH projesiyle eğitimde ses getireceği ön görülüyor. Teknolojinin eğitime katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknolojinin eğitime getireceği olumlu katkı hiç kimse tarafından yadsınamaz. Eğitimde teknolojiyi tercih ederek dijital eğitime geçen ve öğrenci performansını en üst seviyeye çıkaran; öğrencilerinin yüksek kalitede eğitim görmesini sağlayan Doğa Koleji örneğinde olduğu gibi birçok okul bulunuyor. Bilkom olarak dijital eğitime geçmek isteyen bazı özel okullarla işbirliği yaparak Apple iPad ve Mac minileri sınıflara taşıdık. iPad kullanımı için gerekli altyapıyı hazırlayan okullarla yaptığımız işbirliklerinde, Apple iOS ve Mac OS X altyapı otomasyonu sayesinde öğrencilere tabletlerini rahatça kullanma olanağı sağladık. Yeni nesil tablet bilgisayarların ilham kaynağı olan iPad`lerle bağlantılı çalışan bu yapı, öğrenci, öğretmen ve idareciye kesintisiz bir eğitim ve iletişim platformu sağladı. Ayrıca dijital eğitime geçmek isteyen ama önce farkı görmek isteyen bazı okullara da interaktif eğitimi deneyimleterek normal eğitimle dijital eğitimin farkını yaşatıyoruz.

Türkiye`nin “Dijital Yaşam Koçu” misyonunu üstlenirken ülkemizin dijitalleşme yolunda önemli ve kritik bir destekçi olma görevini de üstlenmiş olduk; bu süreçte her alanda dijital çağa uygun platformlar yaratmaya destek veriyoruz ve eğitim de bizim için en önemli alanlardan biri… Dijital eğitimde asıl amaç öğretmene ve kuruma interaktif eğitim ve değerlendirme imkanları sunmaktır. Bu imkanları sunan, kullanım ve uygulama kolaylıkları sunan tabletli eğitim ülkemizin çocuklarını, gençlerini, dolayısıyla ülkemizi de çok hızlı bir şekilde ileriye taşıyacak, geleceğin dünyasında güçlü bir şekilde yer almamızı sağlayacaktır.