Büyümeye Lokomotif Etki

Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Bilkom Bilişim Hizmetleri, dünya devi TCL ile beş yıl önce başlayan iş birliğini bir adım ileriye taşıdı. Her geçen gün büyüyen iş birliğinin yeni bir aşamaya geçtiğini ifade eden Bilkom Genel Müdürü Fikret Ballıkaya, iki yıl önce atılan adımla TCL’in yüksek teknolojisini Türkiye’ye taşıdıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Bu sayede yerli üretim müjdesini vermiştik. Şimdi de tamamına yakını yerli üretim olan yeni tv ailesi ile Türkiye’nin en geniş Google TV ailesini pazara sunuyoruz. Yeni dönemde TCL’in global tv pazarı liderliğini Türkiye’ye taşıma hedefiyle yolumuza güçlü bir şekilde devam ediyoruz.”

Yerlilik Oranında Artış

160’ı aşkın ülkede ürün ve çözümlerini tüketicilere ulaştıran TCL, dünya çapında yaklaşık 300 milyon kullanıcıya ürün sağlıyor. Türkiye’de ise bugüne kadar 1.3 milyon kişiye ürünleri ulaştı. Küresel LCD TV pazarında en büyük ikinci marka konumunda bulunduklarını söyleyen Ballıkaya, şu anda Türkiye’de TCL’in 22 farklı TV modelini satışa sunduklarını bunun 18’inin ise Türkiye’de üretildiğinin altını çiziyor. Yedilik oranı ve üretim kapasitesinin her geçen gün arttığını sözlerine ekleyen Ballıkaya, “2020 yılında girdiğimiz TV kategorisinde tüketiciden yoğun ilgi görüyoruz. Katlanarak artan satış adetlerine sahibiz. Büyümemiz hızlı bir şekilde devam ediyor” diyor.

Yerli ve yabancı güçlü oyuncuların olduğu Türkiye pazarı, henüz genç olan marka için iddialı hedeflere sahip. Ballıkaya, 2022’in ilk altı ayında yüzde 71 büyüme sağladıklarını belirterek ekliyor: “Bu yıl Türkiye tv pazarının küçülmesi bekleniyor ancak biz küçülen pazarda yılı yüzde 100 büyüme ile tamamlamayı hedefliyoruz. Bu hedefin bir diğer ayağı ulaşacağımız hane sayısı. Yıl içerisinde büyüme hedeflerimize paralel olarak 100 bin haneye ulaşmayı hedeflediğimizi de söyleyebilirim. TCL ile Türkiye’nin en geniş Google TV ailesi bizim tv kategorisindeki büyüme yolculuğumuzun lokomotifi olacak. Bu kategoride TCL’in global başarısını Türkiye’ye taşımak istiyoruz.”

Yakasındaki Denizatı

TCL dışında aralarında Apple, Huawei, Logitech gibi global markalarla mobilden gaming’e, aksesuardan tüketici elektroniğine birçok kategoride hizmet veren Bilkom, geçen yıl yaklaşık 2 milyon ürünü tüketiciyle buluşturdu. Yeni fırsatları değerlendirerek bölgesel genişleme için yatırımları sürdüreceklerini heyecanla anlattığı sohbetimizde yakasında taşıdığı denizatı rozetinin özel bir anlamı olup olmadığını soruyorum… “Denizatı gizemli, yetenekli ve sürprizlerle dolu bir canlı” diyerek devam ediyor: “Yavaş hareket eden sakin ama ısrarcı bir yapısı var ve bu özellikleriyle direncin, sabrın, inadın sembolü. Birçok farklı coğrafyada farklı anlamlar verilmiş denizatına. Gebelik sürecini erkek yürüttüğü için kadın-erkek eşitliğinin sembolü olarak da görülüyor. Sevdiğim ve anlamlı bulduğum bir sembol olduğu için de yakamda taşıyorum.”

Platformunuzu seçin ve paylaşın.