Dijital dünyanın insan hayatına kattığı tüm gelişmeleri 1980`li yıllardan bugüne eşzamanlı olarak Türkiye`ye kazandıran katma değerli hizmetin öncülerinden Bilkom, yaşam alanlarına da fark katıyor. Apple, Adobe ve Graphisoft gibi teknoloji dünyasında lider markaların ürünlerinin Türkiye distribütörü olan Bilkom, marka deneyimini yaşatmak için sıra dışı projelere imza atıyor. Bu doğrultuda çizilen ve üretilen Bilkom Deneyim Alanı B`AĞ, ödüllü mimar İnanç Eray tasarımı ve Bilkom ortaklığının bir meyvesi oldu.

Bilkom, benzersiz teşhir alanı “B`AĞ”ı yaratarak farklı bir sergileme çözümü sunuyor.

Alışılmış teşhir kalıplarını bozmak, müşteriye tasarımla dokunmak

Dünyada son kullanıcıyla iletişim kurma modeliyle distribütörlük anlayışına yeni bir soluk getiren Bilkom, Apple gibi lider markaları temsil etmenin verdiği güçle tasarımda tüketiciye “sıradışı deneyim alanı” yaşatmayı amaçladı. Uzun arayış dönemi, birçok mimar ve tasarımcıyla görüşmenin ardından, Türkiye`nin uluslararası projelere imza atmış ödüllü genç mimarlarından İnanç Eray ile anlaşılmasıyla son buldu.

“Çizgimizi ve farklılığımızı yansıtacak, tüketici-ürün-marka bağını temsil edecek, dijital yaşamı temsil eden ürünleri üzerine koyduğumuzda bir stant alanından öte tasarımıyla fark yaratan bir deneyim merkezi olacak bir arayış içindeydik” diyen Bilkom Pazarlama İletişimi Yöneticisi Azade Çerkezoğlu Çavuş, Bilkom ve mimar İnanç Eray birlikteliğinin doğuşunu şöyle anlattı: “Birçok mimarı ne istediğimiz konusunda bilgilendirdik. Ancak tecrübesi, yenilikçi yaklaşımı, ve `Bilkom`un müşterisinden markalarına ve iş ortaklarına tam bir platform; bir ağ olma özelliğini en iyi temsil eden tasarım` ihtiyacını kusursuzca karşılayacak projenin, İnanç Eray tarafından sunulan B`AĞ olduğuna karar verdik. Londra-İstanbul arasında gidip gelen işbirliğini kısa sürede sonuçlandırdık ve B`AĞ konseptini üretime soktuk”

B`AĞ`ın ilk kez Şubat ayında İstanbul`da bir film stüdyosunda düzenlenen 2013 Bilkom İş Ortakları Toplantısı`nda görücüye çıktığını belirten Çerkezoğlu, iş ortakları ve markaların yetkililerince tasarımın büyük ilgi gördüğünü, amaçlarına yüzde 100 ulaştıklarını, şimdi ise “B`AĞ”ı tüketiciyle çeşitli etkinlik alanlarında, AVM`ler içinde ve perakende satış noktalarında buluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

B`AĞ`ın İnanç Eray Architects`in formal tasarım araştırmalarının devamı olarak tasarlandığını vurgulayan mimar İnanç Eray da, “B`AĞ, Bilkom güvencesiyle dijital yaşam stili sunan, mobilite odaklı ürün portföyünün tanıtıldığı “Dijital Yaşam Alanı`dır“ dedi.

Eray şunları söyledi; “İleri tasarım ve dijital imalat teknolojilerinin etkin şekilde kullanıldığı ürünleri dağıtan Bilkom gibi bir firma için, kurum kimliğini ve marka bilinirliğini en iyi şekilde ifade edecek mekan tasarımı vazgeçilmez bir bileşen. Bu amaçla B`AĞ; tedarikçi, iş ortağı ve tüketici ağının ortasında duran Bilkom için, bu ağ yapısının formal tasarım konseptleriyle yeniden yorumlandığı ve gelişmiş dijital deneyim dokunuşunun öne çıkarıldığı bir mekan olarak önerildi”.

B`AĞ, konumlandığı yerde kendi mekanını oluşturur. Dijital tasarım teknolojilerinin olanaklarını tasarım yöntemi içinde eriten B`AĞ, kendi karakteristiğini oluşturan kesitlerin yan yana kurgulanmasıyla üç boyutlu, sürekli bir yüzey yaratır.

B`AĞ, Archicad`in açılış görseli olacak!

3 boyutlu mimarlık ve tasarım yazılımının öncüsü Graphisoft`un Archicad yazılımının yenilenmesi beklenen sürümünde B`AĞ, programı kullanan tüm mimarların “örnek proje olarak” karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yazılımın yüklenmesi aşamasında Archicad ile çizilen dünyaca ünlü birçok proje içinden seçilen birkaç çizimden biri olacak olan B`AĞ, dünya çapındaki tüm Archicad kullanan mimarların bilgisayarında da teşhir edilecek.

Genç ve yenilikçi enerjinin mimari izdüşümü: İnanç Eray Architects

Kendi adını taşıyan mimarlık şirketini 2004`te kuran İnanç Eray, lisans eğitimini sürdürdüğü günlerden bu yana, içlerinde modern hayatın nabzını tutan tasarımlar üreten seçkin mimar Zaha Hadid de olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde birçok önemli isim ve firmayla çalıştı. Londra merkezli Zaha Hadid Architects bünyesinde çalıştığı 8 yıl boyunca birçok proje ve yarışma ekibinin başında bulundu, uluslararası ödüller aldı. Hesaplamalı tasarım ve sayısal üretim teknolojileri ile İngiliz Standartları, kontrat ve proje yönetimi konusunda geniş deneyime sahiptir. 2008`de Evren Başbuğ ve Ceyhun Baskın ile aynı yıl Türkiye`nin gelecek vaat eden 15 web sitesinden biri olarak seçilen ve bugün 20.000 kayıtlı üye sayısına ulaşan kolokyum.com interaktif mimarlık platformunu kuran Eray, kariyeri boyunca bir çok ulusal ve uluslararası mimari yarışmadan birincilikler ve ödüllerle ayrıldı. Eray, çalışmalarını İnanç Eray Architecs ile Türkiye ve İngiltere`de sürdürüyor.