Bergama UNESCO Dünya Mirası Listesinde!

İzmir’in Bergama ilçesi, Katar’ın başşehri Doha’da düzenlenen 38. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, 21 ülkenin de oyunu alarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bergama, dünyanın 999. mirası oldu. Çalışmalarına 2010 yılından beri devam eden Bergama, listeye, “Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” olarak girdi. Türkiye’den iki dosyanın aday olduğu oylamada Bursa’nın Cumalıkızık köyü ise “Bursa ve Cumalıkızık Osmanlı’nın Doğuşu Alanı” olarak, dünyanın 998. mirası kabul edildi.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, yaptığı açıklamada ilçenin tarihî mirası ve kültür zenginlikleriyle izmir’in tarihe açılan kapısı olduğunu belirterek, “İlçemizin Dünya Mirası Listesi’ne girmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu alandaki çalışmalara 2010 yılında başladık. bergama, ilk olarak 2011’de geçici olarak listeye girdi ve Türkiye’de ilk olarak Bergama Belediyesi bünyesinde UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi kurularak bu çalışmalar yürütüldü. Üç yıl gibi kısa bir sürede de kalıcı olarak listeye girdik. Bundan sonrası Bergama için çok daha önemli, çünkü turizm konusunda büyük bir hamle kazanacak ve bu hamleyi de en iyi şekilde değerlendirecektir. Bergama, büyük bir işi başarmıştır. Artık Bergama’ya sadece yerel yöneticiler değil, Kültür Bakanlığı ve diğer bakanlıklar önem vermek zorundalar, çünkü Dünya Mirası Listesi’ne giren kentler, kültürel miras olarak kabul edilip bu kentlerdeki tarihî güzelliklerin sürdürüleceğinin bakanlıklar düzeyinde garantisi veriliyor. Bergama olarak bugüne kadar alamadığımız desteği artık alacağız. Bergama, belki bir iki yılda olmasa bile gelecek 10 yılda kaderini değiştirecek bir işi başarmıştır, hayırlı olsun.” dedi.

Bu arada ilçenin unesco dünya mirası listesi’ne girmesi, vatandaşlar arasında da sevinçle karşılandı. Cumhuriyet Meydanı’nda kutlama programı düzenlendi. Işık ve havai fişek gösterileri yapılırken bir müzik grubu da konser verdi.