Dünyanın en büyük ve en görkemli sağlık bilişimi fuarı olan HIMSS`in Avrupa ayağı, bu yıl 13-15 Mayıs 2013 tarihlerinde İrlanda`nın Dublin kentinde düzenlendi. Etkinliğin ilk gününde, geçtiğimiz ay HIMSS Akreditasyon sürecini başarıyla bitiren ve Sisoft Hastane Bilgi Sistemi`nin uzun bir süredir kullanıldığı Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi HIMSS Analytics EMRAM Stage 6 ile akredite edildi. Ehealthnews.eu sitesinde yayımlanan haberde, ilk kez bir Türk hastanesinin Stage 6 ile derecelendirdiği duyuruldu. Böylece Avrupa`da HIMSS Stage 6 akreditasyonuna sahip olan toplam 26, Stage 7`de ise 2 hastane olduğu bildirildi.

HIMSS Analytics Direktörü Uwe Buddrus`un elinden ödülü alan Sağlık Bakanlığı e-Sağlık Daire Başkanı Dr. Ünal Hülür, yaptığı konuşmada Türkiye`deki sağlık sisteminin çok ileride olduğunu ve tüm hastanelerin Stage 6 veya Stage 7 için büyük bir aday olduğunun altını çizdi. Hülür konuşmasında, ayrıca Gazi Hastanesi`ndeki HBYS firması Sisoft`a, Gazi Hastanesi yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törende konuşma yapan Uwe Buddrus, Sisoft`u ve Ankara Gazi MKDH`ni anlatırken, kapalı devre ilaç sistemi ve geliştirilmekte olan bir Karar Destek Sistemi olmasına rağmen, KDS`nin bu haliyle bile çok üst düzeyde bir uygulama olduğunu söyledi.

Etkinliğin ikinci gününde T.C. Dublin Büyükelçisi Necip Egüz Sağlık Bakanlığı ve Sisoft`un standını ziyaret etti. Türkiye`nin sağlıkta geldiği durumun son derece gurur verici olduğunu söyleyen büyükelçi, Türkiye`den Sisoft gibi başarılı firmaların, pek çok büyük firmanın bulunduğu böyle bir uluslararası etkinlikte yer almasının da büyük bir başarı olduğunun altını çizdi.