Adobe (Nasdaq:ADBE), Adobe, Creative Cloud video uygulamalarında büyük çaplı güncellemeler yapıldığını duyurdu. Kurumların yeni teknolojilere uyum sağlayarak iş verimliliğini artırması için eklenen yeni özellikler Adobe Premiere Pro CC, Adobe After Effects CC, Adobe SpeedGrade CC, Adobe Prelude CC, Adobe Media Encoder CC ve Adobe Story CC Plus çözümlerini kapsıyor.
Adobe Anywhere® for video için yapılan önemli güncellemeler ise veri toplamadan günlük kaydı tutmaya ve tasarım ekipleriyle büyük ekiplerin işbirliğine kadar birçok alanda gelişmiş özellikler içeriyor. Yeni Adobe Anywhere iPad uygulaması editörlerin paylaşımlı prodüksiyonların dosyalarında gezinmesine ve iPad’lerindeki the Adobe Anywhere Server’da medya dosyaları ile sekansları yürütmesine izin veriyor.

Eylül ayında Uluslararası TV Yayıncılığı Konvansiyonunda (IBC) duyurulan güncellemeler arasında Adobe Premiere Pro CC ile Adobe SpeedGrade CC arasında doğrudan renk bağlama için veri yolu, parlak renkler ve 4K Ultra HD çözünürlük için yüksek kare oynatma hızı genişletilmiş desteği, Adobe After Effects için yeni maske izleyici, Adobe Prelude CC Live Logger iPad uygulaması ile diğer gelişmiş özellikler yer alıyor.

Adobe Video Ürün Yönetimi Direktörü Bill Roberts konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Creative Cloud ve Adobe Anywhere’de bulunan video uygulamalarımızı birçok TV kanalının, film yapımcısının ve video profesyonelinin kullandığını görüyoruz. Bu yeni özellikler ile hizmetler müşterilerimize aradıkları kullanışlı iş akısını sağlıyor ve aynı zamanda Creative Cloud üyeleri ile Adobe Anywhere kullanıcılarına kısa aralıklarla önemli yenilikler sunmaya kararlı olduğumuzu gösteriyor.”

Creative Cloud video profesyonellerine üyelik tabanlı bir hizmet sunuyor. Bu da kullanıcıların başlıca Adobe profesyonel video masaüstü uygulamalarını indirerek kurmaları için sınırsız erişim sağlıyor. Bu çözüm tasarım, web ve fotoğraf işleme alanlarına yönelik bütün Adobe masaüstü uygulamalarını da kapsıyor. Creative Cloud üyeliği ile kullanıcılar uygulamalar ve web sitelerini hizmete sunmak için gereken yayıncılık servislerine erişim sağlıyor. Üstelik yeni ürünler ve özel güncellemelere anında erişebiliyor. Bu seçenekler eserlerin meslektaşlarla daha verimli bir şekilde paylaşılmasına imkan veriyor, web yayıncılığından TV yayıncılığına kadar her alanda inovasyonu, işbirliğini ve prodüksiyonda verimlilik artışını teşvik ediyor. Adobe Creative Cloud’daki video araçlarıyla ilgili güncellemeler arasında şunlar yer alıyor:

· Adobe Premiere Pro CC ve Adobe SpeedGrade CC arasında Doğrudan Renk Bağlamak için Yeni Veri Yolu,kullanıcıların aynı anda birden fazla film veya müzik dosyası sekansını ileri geri paylaşmasına; Adobe Premiere Pro CCsekanslarını Adobe SpeedGrade CC’de hızla açmasına ve Lumetri Deep Color Engine tarafından yönetilen sonuçları efektler halinde Adobe Premiere Pro CC’de görüntülemesine izin veriyor.

· 4K ve daha yüksek çözümler için genişletilmiş doğal destek, yüksek kare oynatma hızları ve RAW formatları,rejisörlerin en yeni teknolojiye sahip yüksek çözünürlüklü kameralardaki kayıtları dosyalarda kod dönüştürme ve yeniden sarma olmadan işlemesini sağlıyor. Buna Red Dragon 6K da dahil bulunuyor.

· Adobe After Effects CC’deki Maske İzleyici, video profesyonellerinin maske oluşturarak efektleri bir kurgudaki bütün karelere otomatik olarak uygulaması ve böylece saatlerce sürecek yorucu bir işten kurtulmasını sağlıyor.

· Kullanım kolaylığı sağlayan yeni reji ortamı, rejisörlere yeni meta veri özellikleri tanımlama imkanı sunuyor. Bu özellikler arasında yeni bir monitör üst katmanı, reji sırasında kamera açılarını tek tek açma / kapamayı kolaylaştıran aynı anda birden çok kamera desteği de bulunuyor.

· Adobe Prelude CC Live Logger iPad uygulaması, kullanıcıların iPad’lerinde çekimler sırasında not almasını, takvim oluşturmasını ve diğer verileri kaydetmesini sağlıyor. Bunların arasında desteklenen kablosuz zaman kodlama sistemleri ile zaman kodu eşitleme özelliği ve ardından, meta verileri daha hızlı düzenlemek için Creative Cloud üzerinde eşitleme özelliği de yer alıyor.

·  Adobe SpeedGrade CC’de yeni SpeedLooks ile Gelişmiş renk derecelendirme özel kamera yamalarına izin veriyor. Bu da kullanıcıların renk alanlarını farklı kamera formatlarında eşleştirmesine olanak tanıyor. Yeni çoklu maskeler ve bağlantılı maske katmanları Adobe SpeedGrade kullanıcılarının kompleks sahnelerde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlıyor.

· Adobe After Effects CC için Adobe Anywhere desteği, görsel efekt grafik animasyon sanatçılarının Adobe After Effects CC kullanırken diğer prodüksiyon ekip üyeleriyle işbirliği yapmasını sağlıyor. Bunun için ayrı bir yazılım kullanmayı öğrenmeleri gerekmiyor.

· Adobe Anywhere iPad Uygulaması, çekim mekanındaki Adobe Anywhere server sunucusu veya uzak noktadaki bir sunucuya bağlanan kullanıcıların prodüksiyon dosyalarını iPad’de görüntülemesini ve sekansları kayıttan yürütmesini sağlıyor.

· İyileştirilmiş medya yönetimi, kullanıcıların After Affects’teki yeni Medya Tarayıcısı ile video kayıtlarını bularak yüklemesini sağlıyor, Adobe Premiere Pro’daki “Bağla ve Yerini Bul” özelliği ile kaynak içeriğe geri bağlantı yoluyla iş akışını hızlandırmasına izin veriyor ve Adobe Media Encoder ile özelleştirilmiş medya çıkışı için otomatik görüntü işlemeye olanak tanıyor.