Baharın kapımızı çaldığı bugünlerde, büyük bir bayramı kutlamaya hazırlanıyoruz; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı…

Günümüzde, çocuklarımızın aylar öncesinden başlayan gösteri heyecanı, stat ve okullardan gelen renkli görüntüler ve koltuğu büyüklerinden devralan minik yüreklerin büyük sözleriyle renklenen 23 Nisan, 1920 yılında Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, 23 Nisan 1924’te, bu günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş ve 5 yıl sonra da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 1979’da ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınan bayramı bugün, her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen dünya çocukları ile el ele kutluyoruz.

Mikrofon uzatılan çocuklarımızın bu özel günde bize verdiği mesajlar, bizi her yıl daha fazla hayrete düşürüyor. Evet… Artık yeni bir nesil ile karşı karşıyayız. Ve görülen o ki; bu nesli önceki nesillerden ayıran en belirgin fark, teknoloji ile bağı. Çocuklarımız artık teknoloji ile büyümüyor, teknolojiye doğuyor. Teknolojinin çizdiği sınırsızlıkta var oluyor; bilgisi, görgüsü, arkadaşlığı, oyundaşlığı gittikçe daha da sınırsızlaşıyor.

Bu özgürlüğün, toplumu ve geleceği için düşünen, hareket eden ve sorumluluklarından kaçınmayan bireylerin yetişmesine katkıda bulunacağı inancıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun diyorum.

Saygılarımla,
Cömert Varlık
Bilkom Genel Müdürü